Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi pozywa do sądu o likwidację organizacji ekologicznej APB-BirdLife Belarus
Ministerstwu Sprawiedliwości nie spodobało się jedno z haseł organizacji. "W swoich materiałach informacyjnych to stowarzyszenie społeczne publicznie wyraża ideę podtrzymywania działalności protestacyjnej wśród ludzi, używając sformułowania "Ptaki z ludźmi"" - czytamy w piśmie ministerstwa.
APB-BirdLife Belarus jest jedną z największych organizacji ochrony przyrody na Białorusi, która od ponad 20 lat zajmuje się ochroną ptaków i różnorodności biologicznej. Jesienią 2021 roku w biurze organizacji przeprowadzono przeszukania, po których zatrzymano jej byłego szefa Viktora Fenchuka.
Przeciwko Viktora została wszczęta sprawa karna na podstawie artykułu 342(1) Kodeksu Karnego ("Organizacja i przygotowanie działań poważnie naruszających porządek publiczny").
W ciągu ostatniego roku na Białorusi nastąpił dalszy spadek indeksu demokracji
10 lutego The Economist Intelligence Unit zaktualizował swój roczny indeks demokracji. Białoruś zajęła 146 miejsce wśród 167 państw, awansując o dwie linie w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Indeks demokracji wynoszący 2,41 na 10 oznacza, że na Białorusi panuje głęboko autorytarny reżim. W ostatnich latach państwo konkuruje w tym rankingu z takimi afrykańskimi krajami jak Sudan czy Gwinea.
Centrum Praw Człowieka Wiasna podsumowało w styczniu wyniki politycznie umotywowanych prześladowań białorusinów
Liczba więźniów politycznych wzrosła o 52 osoby w ciągu miesiąca. W styczniu sąd orzekł karę łączną 101 lat pozbawienia wolności.
Obrońca praw człowieka i aktywista ekologiczny Aleś Kaputsky po raz czwarty z rzędu skazany na 15 dni aresztu za wpisy na portalach społecznościowych
Kaputsky, obrońca praw człowieka i ekoaktywista z Mołodeczna, został zatrzymany 17 grudnia 2021 roku i umieszczony w tymczasowym areszcie. Od tego czasu cztery razy z rzędu został skazany na 15 dni aresztu za umieszczanie wpisów na portalach społecznościowych.
Ales zajmował się problemami budowy ferm hodowlanych w Mołodeczna i uczestniczył w dyskusjach publicznych. Był twórcą portalu Lastauka, który również zajmował się tematyką ekologii. Poruszył temat budowy elektrowni jądrowej w miejscu Ostrowiec.
Polska prowadzi śledztwo w sprawie organizacji przemytu migrantów, wśród podejrzanych są białoruscy funkcjonariusze organów ścigania
W Polsce prowadzone jest śledztwo w sprawie utworzenia zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizacją nielegalnego przekraczania granicy. Uważa się, że w skład grupy przestępczej wchodzą członkowie białoruskich agencji i służb.
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej objął sprawę kontrolą w celu dalszego prowadzenia śledztwa.
Ukraina wstrzymała tranzyt nawozów potasowych z Białorusi do Turcji i Europy. Mińsk zapowiada środki odwetowe
Koleje Ukraińskie wprowadziły od 16 lutego czasowe ograniczenia w tranzycie białoruskich nawozów potasowych przez Ukrainę.
Białoruś już zapowiedziała działania odwetowe wobec Ukrainy.
W sierpniu 2021 roku Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec Białorusi: na nowej liście sankcji znalazły się m.in. producent nawozów mineralnych potasowych Belaruskali. W grudniu z powodu sankcji Litwa wstrzymała tranzyt białoruskich nawozów potasowych.
Belaruskali jest uważane za ważne źródło dochodów reżimu Łukaszenki. Potaż jest jedną z największych pozycji eksportowych Białorusi. W 2020 r. eksport nawozów wyniósł 2,4 mld dolarów.